RC Auta Vizovice z.s.
Pravidla
Soutěže
Články
Staré články

Město Vizovice
Vizovice

Historie RC Auta Vizovice o.s.

Kroužek RC auta vznikl 8. dubna 2003 při Domě dětí a mládeže Astra ve Vizovicích.

Kategorie E 1:18 byla zvolena záměrně a to z několika důvodů:
V prvním případě tato velikost byla novinka! (a co je malé, to je pěkné!)
Za druhé - tyto miniauta se daly postavit i v amatérských podmínkách.
Za třetí se tato kategorie zdála být finančně nejlevnější ze všech kategorií.
Za čtvrté podmínky pro závody a trénink nekladly požadavky na velké prostory.

První závod na Moravě se jel v Prostějově v půli prosince roku 2002 jako vložený při závodech 1:10. Tehdy se na nás dívali všichni desítkáři jako na nějaké exoty. Nemálo jich se usmálo, když spatřili naše amatérsky vyrobené modely, které neměly ani diferenciály. Úsměvy jim tehdy vydržely do prvního našeho tréninku, kdy zjistili, že to "malé nic" opravdu jezdí. Za zmínku jestě stojí dvě věci: tento první závod osmnáctin odjelo šest průkopníků.

Naše první závodní auto ECO

Druhá věc, která stojí ještě za zmínku je ta, že tyto modely se staví dodnes a závodí v kategorii ECO 2WD - čili dvoukolky. Tyto modely jsou prakticky nerozbitné a proto, aby se člověk, naprostý laik, naučil jezdit, jsou k nezaplacení. Nezanedbatelná v dnešní době je jejich cena, která je velice nízká.

Devět miniaut při prvním závodě v Prostějově

Další závod se jel opět v Prostějově 4. ledna 2003 v počtu již 11 závodníků. Jsem přesvědčený, že od této doby se naše řady začaly neustále rozrůstat, protože se uskutečnily i první závody na Vsetíně za účasti 20 závodníků.

První závod ve Vizovicích se odjel v květnu 2003 za účasti závodníků z Vizovic, Vsetína a blízkého okolí.

Nejprestižnějšími závody jsou "seriál Závodu Valašského království 2004-2005", kterého se v devíti dílech zúčastnilo přes 60 závodníků.

Závody ZVK na Vsetíně Závody ZVK ve Vizovicích

Pro rok 2005-2006 je tento seriál vypsán opět, protože větsina z nás ho bere zcela vážně a považuje ho za malé velké mistrovství ...!
Potešitelné je i to, že se na tento seriál (a nejen tento) sjíždějí závodníci i ze vzdálenejších míst - Ostrava, Olomouc, Přerov, Březí, Moravská Třebová, Šenov, dokonce i závodníci z Púchova, Polska a další.

Je vidět, že vynaložená práce, kterou jsem pro osmnáctiny zatím obětoval, jsem nedělal nadarmo! Neměl bych určitě zapomenout na moji manželku, která těmto malým autům hodně fandí a hodně mi pomáhá. Určitě se o ní jestě několikrát zmíním v psaní tohoto sloupku, protože závody ve Vizovicích jsou plně v její režii. Bez ní by závody ve Vizovicích prostě nebyly!!

Chtěl bych i nadále v tomto sloupku pokračovat a samozřejme uvítám a zde zveřejním i Vaše postřehy, názory, komentáře!

Víte, jak a proč byl založen kroužek RC auta 1:18 ve Vizovicích?

Já a můj syn, který se mnou již závodil, jsme neměli s osmnáctinami kde trénovat, tak proto jsem začal přemýslet, jak to udělat. Myslel jsem si, že to bude "tak nějak jednoduché".
Prvního podnikatele, kterého jsem oslovil, zda by mi pro auta mohl koupit koberec, mi řekl, že ano a kolik by to stálo a další otázky: 1. Kde se bude na tom koberci trénovat? 2. Kde bude uložen mimo trénink a jak bude zabezpečen proti krádeži. 3. Že ty peníze mi nemůže dát - na mě převést, protože nejsem organizace.

Tyto tři otázky jsem vyřesil přes DDM Astra Vizovice, která mi nabídla ve staré skole tělocvičnu, sice s nevýhodnými termíny času tréninku, ale to mi celkem až tak nevadilo.

Pokud jsem splnil tyto tři podmínky, mohl se vybrat a objednat koberec. Začal jsem shánět u firem peníze na mantinely. I tady jsem měl celkem štěstí. Jedna z firem mi místo peněz nabídla materiál - dřevotřísku a dřevěné hranoly. Vse perfektně nařezané dle dodaných rozměrů. Toto byl začátek. Vcelku úspěšný - nemyslíte?

Ale, aby to nebylo zase tak jednoduché, tak při montování mantinelu v garáži 5., 6. a 7. dubna 2003 byla teplota na nule, pršelo a sněžilo dohromady. I toto jsem přežil ve zdraví, takže
8. dubna 2003 mohl kroužek začít. Tohoto dne jsem do kroužku vložil kompletní dvě auta i s vysílačkami, roztáhl koberec a rozestavil mantinely a sel otevřít dveře od tělocvičny, kde již
čekalo asi 35 zájemců o RC auta, jejich věk 6 - 10 let. Z tohoto počtu a věku jsem byl na "mrtvici" ale na druhou stranu mě těsilo, že je o RC auta takový zájem.

Závody ZVK na Vsetíně Závody ZVK ve Vizovicích

Tak tedy začal kroužek RC auta ve Vizovicích.

Fanán Stodola

31. 12. 2005

Nesmím zapomenout na nově vzniklou kategorii a to "traky 1:18", která vzniká za pochodu a těsí se velké oblibě. Zatím se jezdí ve Vizovicích, kde máme zhotovené překážky. Pro ty, kteří by se chtěli o tuto novou kategorii zajímat, mám několik informací:

1. Sledujte v kolonce "termíny závodů" termíny závodů kde budou průběžně zveřejňovány vsechny závody osmnáctin.
2. Jak vypadá trénink traků ve Vizovicích naleznete na www.rcsimon.wz.cz - 5,5 minutové video.
3. Pokud budete chtít vědět cokoliv, co se týká osmnáctin traků, volejte na 604192548 nebo 577452860, pokud možno po 20 hod.

Díky.

Fanán Stodola